POKAJANJE – RADOVANJE

Otac Sava Koporinski

Bilo je proleće 2013. god kada mi je u inbox na FB stigla jedna sasvim mala poruka od nepoznate osobe. Zahvaljuje se na mojim objavama koje joj mnogo znače. To mi je bilo prvi put da mi je uopšte palo na pamet da neko obraća pažnju na njih. Te objave u stvari nisu bile objave, već sam ja prebacivala na moj zid stvari koje su me zanimale, bilo da bi ih sačuvala i pročitala još jednom, bilo zato što me zanimaju a ne stižem da ih pročitam, pa da to mogu kasnije da uradim. Mnogo volim ljude ali sam veliki skeptik i prema nepoznatima vrlo distancirana i hladna, tako da na te porukice nisam ni odgovarala. One su nastavile da stižu, ali sam prvi put odreagovala kada je ta Sneža objavila slike iz manastira Koporin. To me vratilo mnogo vremena unazad. 1994. godine za moj rođendan ostala sam bez oca. Odnosno, on je tada otišao u šetnju iz koje se više nikada nije vratio. Bilo je strašno. Izjave u SUP-u, stalno traganje i iščekivanje. Period života koji mi je ostavio najdublje pečate. Sahranjen je Prvog Aprila, na dan šale. Kao da se neko grubo našalio samnom, jer su nam posle obdukcije rekli da je sam sebio oduzeo život. Neshvatljivo, skroz neshvatljivo… Gotovo se ni ne sećam perioda od 1994. do 1998. god. Prošao je u nekom magnovenju, izmglici, između sna i jave… a mnogo toga najznačajnijeg se baš u tom periodu izdešavalo. Između ostalog nekako me je neko odveo u obilazak manastira. Nisam imala predstavu gde idem i zašto. Poslednji u nizu je bio manastir Koporin. To ne mogu zaboraviti. Dok sam prilazila kapiji obuzeo me neverovatan osečaj od koga sam bila nema. Neko ispunjenje koje ostavlja bez daha. Mnogo godina kasnije kada nisam uspevala da ostanem trudna, patila sam mnogo i setila se tog manastira, i imala silnu želju da se tamo vratim, ali nisam znala ni naziv, ni mesto. Moja majka se angažovala i uspela da sazna da je u pitanju manastir Koporin. Sa Igumanijom Ninom je čak i dogovoren moj dolazak kod njih, ali nikada nisam uspela da odem tamo. Ostala je samo velika žal za tim mestom. Rodila sam jednu bebu, posle nekoliko godina i drugu, a patnja je ostala stalno prisutna u mom životu, kao da sam se zavetovala na nju. Te godine me Sneža vratila Koporinu, a ovih dana sam raspremala fioke, preslagala stvari i naletela prvo na sliku iz 1994. god, a zatim na pregršt slika manastira koje sam 28.6.1997 god obišla. Manastiri Ravanica, Ljubostinja i Koporin. Samo mesec dana pre toga Ostrog, Dajbabe, Ždrebaonik, Duga, Morača…

Iz prepiske sa Snežom saznajem da je ona rođena na samo petsto metara od manastira Koporin. Bukvalno je odrastala u njegovom dvorištu. Koporin nas je spojio. Tog leta kada je krenula u posetu kod svojih roditelja i povezla me je do Koporina. Bio je radni dan i nije bilo mnogo sveta. Snaža je pokušavala bezuspešno da nađe nekog monaha, a ja sam ušla u crkvu. Tamo su mošti Sv. Stefana Lazarevića. Kasnije sam zatekle Snežu kako sedi za stolom sa ocem Savom. Čula sam ga kako joj objašnjava da mu slušni aparat ne radi i da je ništa ne čuje. Sela sam za isti sto i počela da posmatram svetinju koja je pristigla. Snaža mi je rekla da nema tog monaha kojeg je htela da vidi. Otac Sava je počeo nešto da mi govori ali isprva ga nisam ništa razumela. Mnogo je star i govori tiho i šuškavo. Morala sam skroz da se skoncetrišem na njega. Imao je sedu kosu i izrazito zelene oči. Kao slika u pastelu. Pričao je o nekom događaju iz njegove maldosti i o knjizi za kojom traga, pa da mu je neko poslao izvod iz te knjige. Pruža mi pregršt papira i traži od mene da mu tekst pročitam na glas. Ja u totalnoj neverici. Zar ja da mu čitam naglas. Dobijam napad panike. Još od prvog razreda osnovne škole kada me je učiteljica pred svima ismevala zbog mog čitanja dobijam pravi napad panike, gušenje i knedle kada treba da se eksponiram, a pogotovo da čitam na sav glas. Otac Sava je i dalje uporno to tražio od mene. Slova su počela da igraju pred mojim očima. On je tražio da čitam sve glasnije i glasnije. Zaprepastio me sadržaj teksta. Radilo se o čoveku koji je hteo da se baci u reku i ubije, a telo mog oca je izvađeno iz reke Save. Mislila sam da ću se onesvestiti, ali čitala sam dalje i dalje, sve glasnije i glasnije, tako da se sva svetinja utihnula, posedala oko mene i slušla.

Tragala sam kasnije za tim tekstom i našla ga na internetu. Na današnji dan 2013. sam ga objavila na FB, a on me danas podsetio na to. Prilažem kopiju.

† Покајање – Радовање
(исповест једног господина)

Покајте се, јер се приближи Царство Небеско
(Св. Јован Крститељ, Матеј 3.)

У време годишњег сабора Хришћанске заједнице у Манастиру Жичи пре неколико година стајао је један младић уз дувар и пажљиво слушао сваку реч. Мршава и бледа лица стајао је он тако осамљен; нити је он кога, нити ко њега ословљавао. Остао је непознат свима до краја, и кад се сабор завршио, њега је нестало испред очију и из памети чланова Хришћанске Заједнице.

Прошло је од тада неколико година. Годишњи сабор Заједнице одржан је 1933. год. у женском манастиру Ковиљу. Ниједан сабор до тада није одржан свечаније. Присуствовао је и Његова Светост Патријарх Варнава са неколико епископа и великим бројем свештеника. Народа је било на хиљаде. Целу ноћ, до саме зоре, певане су духовне песме и вођени духовни разговори. Било је прошло пола ноћи, кад устаде један младић и затражи реч. Изглед му је био живахан и весео. Седећи за столом ја сам се мучио да се сетим, где сам то лице видео. Но тајна ми се открила одмах после првих речи младићевих.
“Дозволите, господо и браћо, да вам се представим. Ја сам М.И. свршени правник и сада на служби у Министарству Унутрашњих Дела. Ово је други сабор Хришћанске Заједнице на коме ја присуствујем. Први пут сам био на сабору у Жичи. (А, то је онај мршави и бледи младић! Помислих ја). На данашњи сабор ја сам дошао свесно и намерно. А онда сам се сасвим случајно обрео у Жичи. Купао сам се тада у бањи Матарушкој, па сам из бање пошао у шетњу до манастира. Пао сам у гомилу народа и безвољно почео да слушам о чему се говори. Но прве речи које сам чуо – ваљда је Бог тако хтео – биле су за мене као муње, које су чистиле и осветљавале мрачну атмосферу моје душе. Говорио је један сељак. Нисам чуо почетак говора, али кад сам ја ступио у ону масу народа он је рекао: “Близу овога манастира, браћо, налази се једна бања. У ту бању долазе многи људи, да купају своја тела. А ми смо дошли у ову светињу као у духовну бању, да окупамо своје душе. Кад би сви они људи у бањи знали, да све немоћи телесне долазе од немоћи душевне, они би прво потражили духовну бању, да издраве своје душе; тако би им и тела постала здрава.

Али њима није дано да знају ту тајну. Узалуд се они перу споља кад нечистоћа остаје унутра. Покајање је вода која пере изнутра. Без покајања не може бити код човека ни праве чистоте ни правог здравља. Ја исповедам пред свима вама, да до мога покајања од грешног живота ја нисам знао за праву радост нити за право здравље. И кад сам бивао телесно здрав, узалуд, радости нисам имао, јер ми је душа била тешка у мени као неки камен. Покајањем душа моја дошла је до неке лакоће и до велике радости. Ценећи по себи ја вам могу рећи: Покајање – радовање!“
Чувши ове речи, ја сам остао као прикован за зид. На такве говоре ја нисам био навикао. Говорници су се потом ређали један за другим, и ја сам нетремице слушао. Између говора певане су духовне песме, од којих се моје тврдо срце растапало. Кад је збор завршен, ја сам побегао као неки кривац. Бојао сам се да ме неко не упита ко сам. А да ме је неко тако упитао, ја бих одговорио: Лудак! И заиста, враћајући се у бању, ја сам давао рачун о себи, и често сам себи говорио: Па ти си до сада био сасвим обичан лудак! Зар не видиш да има Бога? Зар не видиш како се народ брине о души својој, како је храни и поји, како је пере и чисти? А ти си до сад био као без Бога и без душе! У томе је кључ твоје муке, твоје раслабљености, нервозности и очајања. А ја сам, браћо, у то време био у највећем очајању. Решавао сам се на самоубиство, и често сам шетао поред Ибра да изаберем место, где би се утопио са каменом о врату. Све ми је у животу било одвратно, све пусто и празно и лажно. На вишим школама ја сам чуо само на веру као на нешто простачко и некултурно. Бог и душа одрицани су и одбацивани од мојих професора као нешто глупо и сујеверно. Од тога је сав грешни живот мој. Једва да има греха који ја нисам учинио не знајући да је то грех. И у истини душа је моја била као нека тешка стена у мени. Њу нисам умео олакшати, а од ње нисам могао побећи. Живео сам и кретао се у друштву фразера и лудака какав сам и ја био. Наравно да ми се од таквог живота разум помутио, срце развратило и воља ослабила за свако добро. Ја сам се сав уболестио. Тражио сам лека. Лека није било. „ Здрав си!“ Говорили су ми лекари. Како здрав, кад сам сав сама болест? Тежак сам био као оловом притиснут, и земља ме је вукла себи. И тако је све ишло до сабора у Жичи. Ту је настао потпун преокрет у моме животу. Оне ноћи ја нисам могао спавати. Сутрадан сабајле отишао сам у Краљево да потражим Нови Завет. Нисам могао наћи. Враћао сам се у Матаруге због тога снужден и жалостан. Сео сам под велике грмове пред манастиром да се одморим. У том је наишло неколико жена из манастира. И оне су селе близу мене. Ја ступим с` њима у разговор. Оне су се враћале са сабора из манастира. Питам: Има ли која од вас Нови Завет? Две – три рекоше ми да имају. Ја им рекох да сам ишао у варош да купим, али нисам нашао. „Ево, ако хоћеш, ја ћу ти поклонити моју Књигу“, рече једна од њих. Ја осетих стид, али са благодарошћу примих свету Књигу. Рече да јој је име Јелица. Ништа друго о њој не знам. Сматрам и сматраћу је за навек као моју духовну мајку. И увек се за њу Богу молим. Узео сам Књигу и отишао у шуму више бање. Читао сам је онако халапљиво као што изгладнео човек халапљиво једе хлеб. Кад сам је прочитао, ја сам знао извор и циљ живота људског, као и пут којим треба ићи ка вечном спасењу. Те јесени отишао сам руским духовницима у Миљково и исповедио се, па причестио. Од тада сам почео да се горко кајем за сав свој прошли прљави и глупи живот. Покајање ми је испрва било горчина, но та горчина постепено се обраћала у сласт и радост. Почео сам борбу са самим собом на живот и смрт. Почео сам избацивати из себе старе мисли и стара осећања. Чистио сам своју душу као Аугијеву шталу. Понекад би при том` клонуо, но тада сам се молио Богу да ме не остави. Приморавао сам себе да идем у цркву и да постим. Све је то у почетку било тешко, али временом се све то обраћало у мени, у дужност и радост. Поручио сам сва издања Хришћанске Заједнице из Крагујевца. Све сам прочитао од корице до корице. И светлост је велика обасјала мој живот. Ја сам спасен од мрака и самоубиства. Постао сам радостан. Заволео сам Господа Исуса Христа свом душом и свим срцем. Заволео сам људе, заволео живот. Моји другови примећивали су неку промену у мени, али ја сам тајио и нисам им хтео ништа говорити откуда је дошла та промена. Сам себи сам рекао, да никоме не проповедам док прво себе не утврдим у Истини и на путу спасења. И ето ноћас први пут после толиких година ја исповедам пред свима вама шта се са мном догодило. Све вас молим да се молите Богу за менеи да ме примите за свог члана. Нека је благословен онај брат из чијих сам уста први пут чуо речи: Покајање – радовање! Нека је благословена она сестра Јелица из чије сам руке примио Нови Завет Господа Исуса Христа, и која ми је духовна мајка и овога и онога света. И нека је благословен пре свега и после свега Створитељ мој, који ме је Својим промислом тако водио, да сам могао изаћи из таме на светлост“.

Била је нема поноћна тишина. Глас нашега брата покајника у толико је био звучнији и јаснији. Сви смо осећали као да нисмо сами, и као да тај брат не чини своју исповест пред нама људима, него пред духовним светом који је сасвим близу нас. Кад је завршио своју реч, сео је и заћутао. Нико више ни речи није проговорио. Остали смо тако дуго у ћутању. Наједном устали смо и отпевали громогласно:

Буди имја Господње благословено от ниње и до вјека!

Тиме је наш сабор у Ковиљу закључен. После смо још дуго разговарали са нашим братом покајником. Сви смо му срдачно честитали, а потом се разишли. Кад смо се превозили на скели преко Дунава, ја упитам једно лице покрај себе:
– Шта то ти певушиш?
– Певам: Покајање – радовање!

Свети владика Николај

 

ТАЈНА ПОКАЈАЊА
Покајање – души олакшање,
Покајање – поново рађање.
Смртан човек грехом је упрашен
Ка’ друм стари колима угажен.
Исповешћу човек двер отвара,
Двер од срца где се грех и ствара ;
Покајањем грех из срца гони
А молитвом напоље изгони.
Место греха Дух се настањује
И светлошћу срце озарује.
Дух исповест сваку лично слуша
И трепери кад се каје душа –
Од радости к’о голуб трепери,
Радује се кајању и вери
Зна Дух Свети да су греси болест,
Он покреће душе на исповест,
Он кајање грешника зачиње,
Он га лечи страхом од светиње,
Он опрашта и Он подмлађује,
Он дарове духовне дарује.
Све што грешни духовнику збори,
Све пред Духом Божијим говори,
А Дух знаде истину речену
И истину лажју прикривену.
Свети Душе, Царе од истине,
Нек’ истина у нама засине,
Дај благодат, прими покајање,
Врати души прво рајско стање !

Od zelenih očiju oca Save, I pročitane priče vrtelo mi se u glavi. Bila sam zabezvektnuta. Ni sama ne znam odakle mi snage da se vratim kući. U autobusu na putu za Beograd jedva sam držala uspravnu glavu. Pričao je on meni još dosta toga, ali mi je sve to brujalo nepovezano u glavi. Kako su neku ćerku trebali da udaju za odabranog, a odabrali su ga on I Igumanija manastira Đunis, ali ona se udade za nekoga koji nije od njihove vrste, već za nekog naoučitoga ali naopakog mladog čoveka, pa su morali posle goli život da joj spasavaju… Ma bilo je tu mnogo toga. Jedva sam svoje telo dovukla do kuće I pala sam u krevet. Danima me tresla groznica I gorela sam od temperature.U manastir više nisam išla.

Otac Sava Koporinski

Sada sam pokušala na internetu da nađem sliku I saznajem da se Otac Sava Koporinski upokojio 10.8.2015god. Pre godinu dana.

Neka je večna slava i hvala mom Ocu Savi.

Baš sada mi se vraća sećanje na te davne dane. Zašto? Pa to je najslabija karika u mom životu. Ceo naš život su samo niz lekcija kroz koje treba da se prođemo. Ja sam se sa ovim lekcijama mnogo mučila.

Prvo sam vraćena u 1994god, da se setim ko sam bila jer sam tada prestala da postojim, a zatim pokajanje I radovanje koje sledi posle toga.

Sada kroz uspomene prolazim smireno I uravnoteženo što mi negde obećava da ću uskoro shvatiti neke stvari I mnogo toga naučiti I uvideti.

Čudni su putevi naši a mi smo na večnom putovanju koje nikada ne prestaje.

Comments & Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *